„Az Óperenciás tengeren innen” – NépmesePont kialakítása Keszthelyen

szechenyilogo_esza

„Az Óperenciás tengeren innen” – NépmesePont kialakítása Keszthelyen (EFOP-3.3.4-17-2017-00033)

Kedvezményezett: GOLDMARK KÁROLY MŰVELŐDÉSI KÖZPONT
A projekt címe: „Az Óperenciás tengeren innen” – NépmesePont kialakítása Keszthelyen
A projekt azonosítószáma: EFOP-3.3.4-17-2017-00033
Támogatás összege: 79 748 370 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Befejezés tervezett dátuma: 2021.05.29.

A projekt keretében kialakításra kerül a Keszthelyi NépmesePont. Az infrastrukturális fejlesztés eredményeként a Goldmark Károly Művelődési Központ Kossuth Lajos u. 28. szám alatti főépületének udvarából külön bejáraton megközelíthető emeleti klubhelyiségek átalakítása valósul meg Kő Boldizsár Meseterek látványterve szerinti installációkkal. A projekt eredményeként a meglévő 3 db szakköri helység felhasználásával megvalósul a minimum 35 fő számára egyidejű befogadására és leültetésére alkalmas tér létrehozása beépített installációval, mely népmesék világának átélését segíti. A tervezés során megismertük és hasznosítottuk a Mesemúzeum, mint hasonló céllal működő intézmény jó gyakorlatait. A NépmesePont arculati elemei, a képi világ, installáció, berendezés és mesetér belső kialakítására vonatkozóan felhasználtuk a Felhívás mellékletében szereplő ajánlásokat.
A megvalósítás során 2 fő főállású alkalmazott (szakirányú, vagy pedagógus végzettségű heti 40 órás munkavállaló) felvételét tervezzük a NépmesePont működtetéséhez. Önéletrajzukat a pályázat mellékleteként csatoljuk.
A NépmesePont ad helyet a projekt keretében megvalósításra kerülő szakmai programoknak is, melyek a Felhívás szerinti kötelező és válaszható tevékenységek alapján kerültek kidolgozásra (lsd. szakmai terv 4.1.1. fejezet).

A projekt átfogó célja:
- a hagyományos magyar népmese, a népmesemondás, a mesei gondolkodás és nevelés népszerűsítése, beépítésének elősegítése a kulturális intézmények informális és nem formális szolgáltatási kínálatába,
- A keszthelyi NépmesePont létrehozásával a nevelési-oktatási intézmények tanulóinak iskolai foglalkozáson kívüli kompetenciafejlesztését, ismeret- és tudásgyarapítását, a formális oktatást támogató és kiegészítő kulturális nevelést biztosítjuk.
További részcélok a projektben:
-a nevelési-oktatási intézmények és művelődési házunk, mint a NépmesePont közötti együttműködés erősítése a nevelési-oktatási intézmények igényeinek megfelelően,
-a magyar és európai népmesével és népmesemondással kapcsolatos ismeretek átadása,
-a népmese és szóbeli mesemondás népszerűsítése,
-a köznevelésben résztvevő tanulók tudásának és készségeinek, illetve anyanyelvi kompetenciájának fejlesztése nem formális és informális tanulási eszközökkel.
A beavatkozások keretében hangsúlyos az alapkompetenciák fejlesztése, illetve innovatív módszerek alkalmazása. A foglalkozások nagy része fejlett digitális környezetben valósul meg (digitális tábla, projektor, filmvetítés, digitális vetélkedő). A tananyagfejlesztés során olyan új módszertani anyagok kerülnek kidolgozásra, melyek tartalmaznak az alapkompetenciák fejlesztésére irányuló, innovatív elemeket is.

A Goldmark Károly Művelődési Központ az előkészítési szakaszban felmérte az érintett nevelési-oktatási intézmények nevelési-oktatási vagy nevelési programjának megvalósítását (lsd. helyzetelemzés, igényfelmérés), valamint kínálatának gazdagítását támogató tevékenységeket, s ez alapján tervezte meg a foglalkozásokat és kötötte meg az együttműködési megállapodásokat.
A projekt keretében 16 db nevelési-oktatási intézménnyel kötöttünk együttműködési megállapodást, melyek kevésbé fejlett régióbeli nevelési-oktatási intézmények.
Ezek közül:
•1 db óvoda (Keszthelyi Életfa Óvoda, mely székhely intézmény, és mindösszesen 6 db feladatellátási hely tartozik hozzá)
•1 db középiskola (Zalaegerszegi SZC Keszthelyi Közgazdasági Szakgimnáziuma)
•1 db komplex programmal fejlesztendő járásban lévő oktatási intézmény (Kölcsei Kölcsey Ferenc Általános Iskola)
•11 intézmény a pályázó székhelyétől eltérő településen működik.

A megvalósuló programba bevont résztvevők közül legalább egy célcsoport tagjai komplex programmal fejlesztendő járásban élnek, a projekt során 1 oktatási intézmény diákjainak fogadása valósul meg Kölcsei Kölcsey Ferenc Általános Iskolából. A bevont komplex programmal fejlesztendő járásban élő tanulók száma összesen 40 fő.
A projekt minimálisan előírt indikátor értékek valamelyike esetén legalább 40%-kal vagy annál magasabb értéket vállalunk, hiszen a bevont 7-24 évesek száma a teljes projektidőszak alatt a minimálisan elvárt 500 fő helyett 800 fő.
A beavatkozások keretében a bevont hátrányos helyzetű személyek aránya az előírt 5%-nál magasabb, 34,5% (276 fő).

Scroll To Top